KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 2633372
*
nr 263 3372
Gouache
sign. Biss 34x40
Utrop:
100 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 september 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/8 15:34:45
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst täckfärg vattenfärg
-
9298 Gouacher
3 st, oramade lösa blad, Indien, bland annat eroti..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:49
*
Gouache
nr 263 3372
Gouache
sign. Biss 34x40
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 september 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/8 15:34:45 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst täckfärg vattenfärg
-
9298 Gouacher
3 st, oramade lösa blad, Indien, bland annat eroti..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:49